Happy to dziewiętnastoletni chłopak z Nigerii, który niedawno zdał nigeryjską maturę z wyróżnieniem. Największym jego marzeniem jest wyjazd na studia informatyczne do Polski. W tym celu codziennie wieczorem uczy się na kursach komputerowych online na laptopie, który kupił w komisie i który jest najcenniejszym przedmiotem w rodzinie. Studia w Nigerii - tak samo drogie jak w Europie - nie dają szans na pracę w kraju ani możliwości wyjazdu za granicę.
Koszty nauki w Polsce dla Afrykańczyka to wydatek rządu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, studia trwają minimum trzy lata. Happy nie ma żadnej możliwości skorzystać z programu unijnego typu Erasmus. Potrzebuje zarobić dużo pieniędzy, aby otrzymać szansę na spełnienie swojego pragnienia. W realizacji tego marzenia chce mu pomóc nasza fundacja i dofinansować początek jego uczenia się w Polsce. Dzięki Waszym datkom uda nam sie zrealizować zamierzony plan. Przeczytaj jak działamy i komu pomagamy.
15zł 30zł 45zł 60zł 75zł 90zł 100zł
Chłopak od lat mieszka z resztą rodzeństwa i innymi członkami rodziny w Benin City w stanie Edo w Nigerii, pomagając swojej babci w codziennych obowiązkach.
W ich domu nie ma instalacji wodociągowej, ani dostępu do prądu. Codziennie więc idzie po wodę do studni. Każdorazowo wraca z 25-litrowym balastem na głowie, czasem, gdy studnia jest wyschnięta, musi szukać wody dalej i wracając wspinać sie pod górę. Idzie boso, parząc stopy rozgrzanym piaskiem pustynnym, a w porze deszczowej brodzi po kostki w kałużach, przemoczony strugami niekończącego się, tropikalnego deszczu. Przyniesionej wody musi starczyć do picia, gotowania, prania i kąpieli. Często nosi też babci pomidory na targ i pomaga jej gotować i sprzątać.
Rodzina nie posiada żadnego pojazdu. Problem jest nawet ze zdobyciem taczki, którą i tak nie można jechać po wodę po piachu ani na targ, z powodu przeoranych koleinami, zabłoconych dróg, pełnych wybojów i kałuż. Wszystkie zbiory, zakupy i wodę nosi się więc na glowie, a dzieci - związane chustą - na plecach.
Zakup butli z gazem jest luksusem, więc zwykle gotuje się na zewnątrz, na ognisku. Wszystko trzeba zrobić ręcznie i bardzo dokładnie. Liście i pomidory krojone na desce położonej na kamieniu nie mogą mieć w sobie ani ziarenka piasku, nie wolno uronić ani kropli wody czy oleju. Happy rozgniata pomidory w wielkim drewnianym moździerzu i mieli nasiona na kawałku granitowego kamienia, pocierając mniejszym otoczakiem. Są to ziarna melona egusi, pestki ogbono, suszony miąższ kassawy lub ryż. W ten sposób wytłacza również czerwony olej palmowy z owoców palmy oleistej banga. Potem babcia gotuje z tego zupę, którą domownicy jedzą bez użycia łyżki, wybierając z miski gęstą ciecz z pomocą trzymanych w palcach kulek eba, czyli ciepłego ciasta zrobionego z mielonej kassawy, yamu lub ryżu.
Czas na posiłek jest święty - nikt nie rozmawia, nie ma śmiechów czy poszturchiwań. Wszyscy skupiają się na czynności jedzenia, bo ewentualne rozmowy zawsze stwarzają ryzyko zakrztuszenia się. W wypadu zadławienia trudno znaleźć pierwszą pomoc, a za wizytę w szpitalu trzeba zapłacić z góry, przed wejściem do budynku. Nie wolno też uronić ani kropli cennego pożywienia, ani ziarenka ryżu, bo nie wiadomo, kedy będzie następny ciepły posiłek.
Chłopak ma wielu przyjaciół, zwykle grają razem w piłkę, razem uczą się lub pracują. Tym młodszym pomaga w nauce matematyki, fizyki i literatury angielskiej lub uczy ich pracy w Excelu czy podstaw programowania. Aby jednak naładować laptop, musi najpierw zarobić na kupno paliwa do generatora energii, a potem przynieść je z odległej stacji benzynowej. Generator energii zasili tylko żarówki w lampach, naładuje laptop i telefon, ewentualnie zasili na chwilę radio i telewizor. To jedyne urządzenia elektryczne w domu. Niestety nie ma ani lodówki, ani pralki, mikrofali, piekarnika, zmywarki, żelazka czy nawet miksera. Happy co tydzień nosi dodatkowo wodę do prania i pierze ręcznie swoje ubrania w balii przed domem. Podobnie, ręcznie, zmywa naczynia.
.png)
Happy ma jeszcze trzech młodszych braci, z których najmłodszy ma zaledwie pięć lat. Krewni pomagają w opłaceniu im edukacji w szkole podstawowej. Dzieci są radosne, gdy raz dziennie mogą zjeść ciepły posiłek. Zaden z nich nie zna smaku pizzy, kebaba, waty cukrowej czy innych przysmaków, które kochają dzieci w krajach wysokorozwiniętych. Problemem jest zakup kilku pomidorów i garstki ryżu na przygotowanie obiadu. Dzieci marzą o ciepłym i sytym posiłku. Nie wiedzą, że mogłyby marzyć o przyjemnościach i zachciankach.
W Nigerii najstarszy syn zawsze wspiera całą rodzinę i to na nim spoczywa ciężar opieki nad rodzicami i dziadkami. To jest kulturowa cecha systemu patriarchalnego w każdym kraju, w którym nie ma publicznych świadczeń emerytalnych ani rentowych, 70% bezrobocia w Nigerii sprawia, że tylko mała garstka społeczeństwa, zwykle najbogtsza elita, posiada ubezpieczenie zdrowotne i może zabezpieczyć życie, zdrowie i starość - własne i swojej rodziny.
Cała reszta społeczeństwa żyje z dnia na dzień nadzieją na podtrzymanie zdrowia, życia i szansą na zarobienie paru groszy na zakup jedzenia. Ludzie chorzy i starzy muszą liczyć na łaskę najbliższych będąc do końca swoich dni na utrzymaniu swoich dzieci, rodzeństwa czy krewnych. Zdrowi i silni mają obowiązek opieki nad młodszym lub niedołężnym członkiem rodziny, siostą, bratem, kuzynem matką, ojcem, wujkiem czy ciotką i pokrycia ich kosztów utrzymania. Ten obowiązek świadczenia wzajemnej opieki idzie przed lojalnością wobec przyszłej żony lub męża i chęcią zabezpieczenia przyszłości własnej i swoich dzieci.
15zł 30zł 45zł 60zł 75zł 90zł 100zł
Wspierając naszą Fundację dajesz Happy'emu szansę na edukację uniwersytecką w Polsce i nadzieję na poprawę bytu jego rodziny w Nigerii.
💗
💗
Chcemy uratować życie postrzelonego w nogę policjanta i opłacić naukę jego dzieci w Afryce.
wykup konwersację z NATIVE SPEAKEREM
zamów danie KUCHNI NIGERYJSKIEJ
zamów WARSZTATY RĘKODZIEŁA DLA DZIECI
zamów PREZENTACJĘ lub EVENT AFRYKAŃSKI
💬 fundacjaczlowiektakijakty@gmail.com
💗
15zł 30zł 45zł 60zł 75zł 90zł 100zł
💗
💗
💗
💗
PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ FUNDACJI
Komentarze